in vitro permeabilitási modellek kidolgozása (PAMPA)
A PAMPA (Parallel Artificial Membrane Permeability Assay) egy in vitro permeabilitási modell, mely a sejtmembránon keresztül történő passzív diffúziót modellezi. Maga modell két 96 lyukú mikrotiter tálcából (plate) áll, melyek szendvicsszerűen illeszkednek egymásba – az egyik a sejtmembrán „adó” a másik pedig a „fogadó” oldalát reprezentálja. A felső plate szűrőrétegére foszfolipidek szerves oldószeres (dodekános) oldatát helyezzük, mely magát a foszfolipid kettős réteget hivatott modellezni. A membrán variálásával különböző szövetek modellezésére vagyunk képesek (vér-agy gát, máj, szív, szájnyálkahártya, szaruhártya stb.)
ex vivo szaruhártya felszívódási vizsgálat sertésszemen
Kutatócsoportunk szemészeti készítmények szaruhártya-permeabilitását nem csak a PAMPA technikával, hanem ex vivo, sertésszemen végzett kísérletekben is vizsgálja. A szaruhártya izolációja után RAMAN térképezéssel meghatározható a hatóanyag szöveten belüli eloszlása.
Gyógyszermetabolizmus vizsgálata biomimetikus (kémiai) modellek segítségével
A májban számos metabolizáló enzim működik – a gyógyszermetabolizmusért elsősorban a citokróm P450 enzimcsalád felelős, ezen enzimek közös ismérve az aktív centrumban található vas centrumú protoporfirin egység. A biomimetikus oxidációs vizsgálatokban ilyen szintetikus metallo-porfirin egységeket rögzítünk különböző szilárd hordozókhoz, és variáljuk ezeket oly módon, hogy különböző mikrofluidikai megoldásokban hatékonyan tudjuk metabolitokat előállítani. A vizsgálatokhoz elengedhetetlen a jellemzően HPLC-MS alapú analitikai követés.
Gyógyszerformulációk fejlesztése
- topikális, szemészeti felhasználásra
- gasztrointesztinális (per os)
- központi idegrendszeri (per os)
A kép forrása: https://pharmaxchange.info/2011/03/formulation-and-routes-of-administration-of-drugs/
Fizikai kémiai paraméterek a gyógyszerkutatásban
Csoportunk általánosságban a gyógyszeripari kutatás korai fázisát (hit to lead process) támogató, nagy áteresztőképességű in vitro farmakokinetikai és fizikai-kémiai vizsgálatokkal foglalkozik. A farmakológiai szempontból legfontosabb fizikai-kémiai paraméterek a lipofilitás, sav-bázis karakter, oldhatóság, a permeabilitás és a metabolikus stabilitás, melyek mind-mind befolyásolják a gyógyszerek felszívódását és célbajutását a különböző szervekbe/szövetekbe.
Munkánk kiterjed a gyógyszervegyületek fontosabb fizikai kémiai paramétereinek – a pKa, logP, logD, oldhatóság – in silico előrejelzésére és kísérleti úton történő vizsgálatára is.
Növényi eredetű hatóanyagokon alapuló gyógyszerkutatási stratégiák kidolgozása